226BPS063M
Mfr.Part #
226BPS063M
Package / Case
Radial, Can
Description
CAP ALUM 22UF 20% 63V RADIAL
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Tolerance :
±20%
Published :
Leakage Current :
0.041mA
Ripple Current @ Low Frequency :
95mA @ 120Hz
Voltage - Rated :
63V
ESR (Equivalent Series Resistance) :
9.043Ohm @ 120Hz
Lead Pitch :
3.5052mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Series :
BPS
Ripple Current @ High Frequency :
149.15mA @ 50kHz
Matte Tin (Sn)
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Capacitance :
22µF
Package / Case :
Radial, Can
Rated (DC) Voltage (URdc) :
63V
Height Seated (Max) :
0.532 13.50mm
Ripple Current :
96mA
Tan Delta :
0.12
EAR99
Custom Capabilities :
Tape and Reel, Formed Leads, Epoxy Ends
Datasheets
226BPS063M
Cornell Dubilier Electronics 226BPS063M
BPS 22μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 96mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~85°C Bi-Polar 3.5052mm Radial, Can