1N5990B-TP
Mfr.Part #
1N5990B-TP
Manufacturer
Micro Commercial Components (MCC)
Package / Case
DO-204AH, DO-35, Axial
Description
DIODE ZENER 3.9V 500MW DO35
Manufacturer :
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
ECCN Code :
EAR99
Configuration :
Single
Diode Element Material :
SILICON
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.5V @ 100mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
DO-204AH, DO-35, Axial
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Voltage Tol-Max :
5%
RoHS Status :
RoHS Compliant
Diode Type :
ZENER DIODE
Surface Mount :
No
Pbfree Code :
yes
Pin Count :
2
Current - Reverse Leakage @ Vr :
10μA @ 1V
Number of Elements :
1
Case Connection :
Isolated
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
Reach Compliance Code :
Compliant
Power Dissipation-Max :
0.5W
HTS Code :
Reference Voltage :
3.9V
Qualification Status :
Not Qualified
Tolerance :
±5%
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
3.9V
Working Test Current :
5mA
Polarity :
Unidirectional
Impedance-Max :
90Ohm
Additional Feature :
High Reliability
Terminal Form :
Wire
Power - Max :
500mW
JESD-30 Code :
O-XALF-W2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
1N5990B-TP
Micro Commercial Components (MCC) 1N5990B-TP
ZENER DIODE 90Ohm ±5% 10μA @ 1V -65°C~200°C 2 Terminations DO-204AH, DO-35, Axial
1N5990B-TP Overview
To supply this electrical device, reverse leakage current of 10μA @ 1V is required.5% is the maximum voltage (Tol) that can be supplied.Zener single diode is important to note that during operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 3.9V.In order to operate this device, the working test voltage should be set to 5mA.When the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation, it reaches 1.5V @ 100mA.
1N5990B-TP Features
reverse leakage current of 10μA @ 1V
10μA @ 1V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA