1N5907/TR
Mfr.Part #
1N5907/TR
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
DO-13
Description
TVS DIODE 5VWM 8.5VC DO13
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
ESD Suppressors / TVS Diodes
Package :
Tape and Reel (TR)
Supplier Device Package :
DO-13
Current Rating :
300 uA
Breakdown Voltage :
6 V
Mounting Type :
Through Hole
RoHS :
N
Brand :
Working Voltage :
5 V
Power Line Protection :
No
Minimum Operating Temperature :
- 65 C
Packaging :
Reel
Power - Peak Pulse :
1500W (1.5kW)
Microchip
Product Status :
Active
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
8.5V
Voltage - Breakdown (Min) :
6V
Capacitance @ Frequency :
Termination Style :
Axial
Polarity :
Unidirectional
Subcategory :
TVS Diodes / ESD Suppression Diodes
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
5V
Unidirectional Channels :
GENERAL PURPOSE
Clamping Voltage :
8.5 V
Package / Case :
Maximum Operating Temperature :
+ 175 C
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
120A
Product Type :
TVS Diodes
Number of Channels :
1 Channel
Series :
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C (TJ)