1N5907E3/TR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1N5907E3/TR
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
DO-13
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 5VWM 8.5VC DO13
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Product Category :
ESD Suppressors / TVS Diodes
Package / Case :
DO-13
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C (TA)
Maximum Operating Temperature :
+ 175 C
Packaging :
Reel
Subcategory :
TVS Diodes / ESD Suppression Diodes
Clamping Voltage :
8.5 V
Breakdown Voltage :
6 V
Mounting Type :
Through Hole
Package :
Tape and Reel (TR)
Capacitance @ Frequency :
RoHS :
Details
Unidirectional Channels :
1
Power - Peak Pulse :
1500W (1.5kW)
Power Line Protection :
No
Series :
Minimum Operating Temperature :
- 65 C
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
8.5V
Termination Style :
Axial
Applications :
GENERAL PURPOSE
Supplier Device Package :
DO-13 (DO-202AA)
Product Status :
Active
Type :
Zener
Brand :
Number of Channels :
1 Channel
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
5V
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
60A
Working Voltage :
5 V
Product Type :
TVS Diodes
Current Rating :
300 uA
Voltage - Breakdown (Min) :
6V