1N5913AE3/TR13
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1N5913AE3/TR13
Manufacturer
Microsemi
Package / Case
DO-204AL, DO-41, Axial
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 3.3V 1.5W DO204AL
Manufacturer :
Microsemi
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100μA @ 1V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Zener Voltage :
3.3V
Radiation Hardening :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Supplier Device Package :
DO-204AL (DO-41)
Min Operating Temperature :
-65°C
Tolerance :
±10%
Max Power Dissipation :
1.5W
Power - Max :
1.5W
Base Part Number :
1N5913
Impedance :
10Ohm
Mounting Type :
Through Hole
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
3.3V
Operating Temperature :
-65°C~150°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Max Operating Temperature :
150°C
Impedance-Max :
10Ohms
Mount :
Through Hole
Datasheets
1N5913AE3/TR13
Microsemi 1N5913AE3/TR13
10Ohms ±10% 3.3V 100μA @ 1V -65°C~150°C 1.5W DO-204AL, DO-41, Axial
1N5913AE3/TR13 Overview
In order to supply this electrical device, a reverse leakage current of 100μA @ 1V is required.Zener (Nom) voltage is reduced to 3.3V during operation.1.2V @ 200mA is achieved when the maximum voltage - Forward (Vf) is applied for its operation.
1N5913AE3/TR13 Features
reverse leakage current of 100μA @ 1V
100μA @ 1V is the maximum voltage (Tol)