1N5908RL4G
Mfr.Part #
1N5908RL4G
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
DO-201AD, Axial
Description
TVS DIODE 5VWM 8.5VC AXIAL
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Surface Mount :
No
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
5V
Operating Temperature :
-65°C~175°C TJ
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Elements :
1
ECCN Code :
EAR99
Configuration :
Single
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, HIGH RELIABILITY, LOW IMPEDANCE
Case Connection :
Isolated
Power Dissipation-Max :
5W
Polarity :
Unidirectional
Unidirectional Channels :
1
Factory Lead Time :
19 Weeks
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Published :
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Form :
Wire
Package / Case :
DO-201AD, Axial
Breakdown Voltage :
6V
JESD-30 Code :
O-PALF-W2
Diode Element Material :
SILICON
Series :
Mosorb™
Power Line Protection :
No
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Number of Terminations :
2
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
5V
Base Part Number :
1N5908
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
8.5V