1N5908RL4
Mfr.Part #
1N5908RL4
Manufacturer
onsemi
Package / Case
DO-201AD, Axial
Description
TVS DIODE 5VWM 8.5VC AXIAL
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Mount :
Through Hole
Max Surge Current :
120A
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Package / Case :
DO-201AD, Axial
Case Connection :
Isolated
Reverse Standoff Voltage :
5V
Power Line Protection :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Elements :
1
Series :
Mosorb™
Operating Supply Voltage :
5V
Diode Element Material :
SILICON
Diameter :
5.3mm
Mounting Type :
Through Hole
Clamping Voltage :
8.5V
Number of Terminations :
2
Polarity :
Unidirectional
Power Dissipation-Max :
5W
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Number of Unidirectional Channels :
1
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
8.5V
Terminal Form :
Wire
Base Part Number :
1N5908
ECCN Code :
EAR99
Type :
Zener
Termination :
Axial
JESD-30 Code :
O-PALF-W2
Pin Count :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lead Free :
Contains Lead
Operating Temperature :
-65°C~175°C TJ
Breakdown Voltage :
6V
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, HIGH RELIABILITY, LOW IMPEDANCE
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
5V
Power Rating :
1.5kW
Voltage - Rated DC :
6.2V
Peak Pulse Power :
1.5kW
Length :
9.5mm