1N5989B-TP
- Mfr.Part #
- 1N5989B-TP
- Manufacturer
- Micro Commercial Components (MCC)
- Package / Case
- DO-204AH, DO-35, Axial
- Datasheet
- Download
- Description
- DIODE ZENER 3.6V 500MW DO35
- Manufacturer :
- Product Category :
- Diodes - Zener - Single
- Packaging :
- Tape and Reel (TR)
- Working Test Current :
- 5mA
- Base Part Number :
- 1N5989
- Mounting Type :
- Through Hole
- Impedance-Max :
- 90Ohm
- RoHS Status :
- RoHS Compliant
- Reach Compliance Code :
- Compliant
- Terminal Finish :
- Matte Tin (Sn)
- Configuration :
- Single
- Moisture Sensitivity Level (MSL) :
- 1 (Unlimited)
- Tolerance :
- ±5%
- Power - Max :
- 500mW
- Case Connection :
- Isolated
- Additional Feature :
- High Reliability
- Published :
- 2007
- ECCN Code :
- EAR99
- Qualification Status :
- Not Qualified
- Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
- 3.6V
- Number of Elements :
- 1
- Power Dissipation-Max :
- 0.5W
- Diode Type :
- ZENER DIODE
- HTS Code :
- Terminal Form :
- Wire
- Package / Case :
- DO-204AH, DO-35, Axial
- Current - Reverse Leakage @ Vr :
- 15μA @ 1V
- Pin Count :
- 2
- Reference Voltage :
- 3.6V
- JESD-30 Code :
- O-XALF-W2
- Polarity :
- Unidirectional
- Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
- NOT SPECIFIED
- Diode Element Material :
- SILICON
- Pbfree Code :
- yes
- Number of Terminations :
- 2
- Peak Reflow Temperature (Cel) :
- NOT SPECIFIED
- JESD-609 Code :
- e3
- Surface Mount :
- No
- Voltage Tol-Max :
- 5%
- Operating Temperature :
- -65°C~200°C
- Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
- 1.5V @ 100mA
- Datasheets
- 1N5989B-TP
ZENER DIODE 90Ohm ±5% 15μA @ 1V -65°C~200°C 2 Terminations DO-204AH, DO-35, Axial
1N5989B-TP Overview
In order to supply this electrical device, a reverse leakage current of 15μA @ 1V is required.This value (Tol) represents the maximum voltage that can be supplied.Zener (Nom) voltage is reduced to 3.6V during operation.This device should be operated with 5mA as the working test voltage.1.5V @ 100mA is achieved when the maximum voltage - Forward (Vf) is applied for its operation.
1N5989B-TP Features
reverse leakage current of 15μA @ 1V
15μA @ 1V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA