1N5988B-TP
Mfr.Part #
1N5988B-TP
Description
DIODE ZENER 3.3V 500MW DO35
2
Reach Compliance Code :
Compliant
Power - Max :
500mW
Voltage Tol-Max :
5%
Power Dissipation-Max :
0.5W
Tolerance :
±5%
Impedance-Max :
95Ohm
Reference Voltage :
3.3V
Current - Reverse Leakage @ Vr :
25μA @ 1V
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
3.3V
Working Test Current :
5mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.5V @ 100mA
Datasheets
1N5988B-TP
Micro Commercial Components (MCC) 1N5988B-TP
ZENER DIODE 95Ohm ±5% 25μA @ 1V -65°C~200°C 2 Terminations DO-204AH, DO-35, Axial
1N5988B-TP Overview
The reverse leakage current needed to power this electric device is 25μA @ 1V.Zener single diode is a maximum voltage (Tol) that can be supplied at 5%.As part of the operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 3.3V.Setting the working test voltage to 5mA will allow this device to operate.For its operation, the maximum voltage - Forward (Vf) 1.5V @ 100mA is supplied.
1N5988B-TP Features
reverse leakage current of 25μA @ 1V
25μA @ 1V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA