1N5987B-TP
Mfr.Part #
1N5987B-TP
Description
DIODE ZENER 3V 500MW DO35
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
3V
Current - Reverse Leakage @ Vr :
50μA @ 1V
Tolerance :
±5%
Reference Voltage :
3V
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Power Dissipation-Max :
0.5W
Power - Max :
500mW
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.5V @ 100mA
Voltage Tol-Max :
5%
Impedance-Max :
95Ohm
Working Test Current :
5mA
Datasheets
1N5987B-TP
Micro Commercial Components (MCC) 1N5987B-TP
ZENER DIODE 95Ohm ±5% 50μA @ 1V -65°C~200°C 2 Terminations DO-204AH, DO-35, Axial
1N5987B-TP Overview
In order to supply this electrical device, a reverse leakage current of 50μA @ 1V is required.This value (Tol) represents the maximum voltage that can be supplied.Zener (Nom) voltage is reduced to 3V during operation.This device should be operated with 5mA as the working test voltage.1.5V @ 100mA is achieved when the maximum voltage - Forward (Vf) is applied for its operation.
1N5987B-TP Features
reverse leakage current of 50μA @ 1V
50μA @ 1V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA