1N5985B-TP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1N5985B-TP
Manufacturer
Micro Commercial Components (MCC)
Package / Case
DO-204AH, DO-35, Axial
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 2.4V 500MW DO35
Manufacturer :
Product Category :
Diodes - Zener - Single
JESD-30 Code :
O-XALF-W2
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Qualification Status :
Not Qualified
Diode Type :
ZENER DIODE
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Number of Elements :
1
Impedance-Max :
100Ohm
Published :
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±5%
Terminal Form :
Wire
ECCN Code :
EAR99
Power - Max :
500mW
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
2.4V
Package / Case :
DO-204AH, DO-35, Axial
Working Test Current :
5mA
Additional Feature :
High Reliability
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Pin Count :
2
Diode Element Material :
SILICON
Reference Voltage :
2.4V
Pbfree Code :
yes
Surface Mount :
No
Configuration :
Single
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Polarity :
Unidirectional
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100μA @ 1V
HTS Code :
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.5V @ 100mA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage Tol-Max :
5%
Case Connection :
Isolated
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power Dissipation-Max :
0.5W
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Terminations :
2
Datasheets
1N5985B-TP
Micro Commercial Components (MCC) 1N5985B-TP
ZENER DIODE 100Ohm ±5% 100μA @ 1V -65°C~200°C 2 Terminations DO-204AH, DO-35, Axial
1N5985B-TP Overview
It is necessary to supply this electrical device with a reverse leakage current of 100μA @ 1V.A voltage of 5% indicates the maximum voltage (Tol) that can be supplied.In operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is set to 2.4V.This device can only be operated when the working test voltage is set to 5mA.For the device to operate, the maximum forward voltage (Vf) 1.5V @ 100mA must be supplied.
1N5985B-TP Features
reverse leakage current of 100μA @ 1V
100μA @ 1V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA