1N5968US/TR
Mfr.Part #
1N5968US/TR
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
SQ-MELF, E
Description
VOLTAGE REGULATOR
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Tolerance :
±5%
Configuration :
Single
Brand :
Product Type :
Zener Diodes
Test Current :
220 mA
Mounting Type :
Through Hole
Impedance (Max) (Zzt) :
1 Ohms
Supplier Device Package :
D-5B
Package :
Tape and Reel (TR)
Power - Max :
5 W
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.5 V @ 1 A
RoHS :
N
Voltage Tolerance :
5 %
Zener Current :
865 mA
Mounting Style :
SMD/SMT
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
5.6 V
Microchip
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5 mA @ 4.28 V
Product Category :
Zener Diodes
Series :
Vf - Forward Voltage :
1.5 V
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C (TJ)
Product Status :
Active
Minimum Operating Temperature :
- 65 C
Subcategory :
Diodes and Rectifiers
Maximum Operating Temperature :
+ 175 C
Package / Case :
SQ-MELF, E
Packaging :
Reel
Datasheets
1N5968US/TR
Microchip Technology 1N5968US/TR
±5% 5 mA @ 4.28 V -65°C ~ 175°C (TJ) SQ-MELF, E
1N5968US/TR Overview
The reverse leakage current for this electrical device is 5 mA @ 4.28 V.In the course of operation, Zener (Nom) drops to zero voltage.In terms of design, diode has a high degree of flexibildiodey thanks to diodes 865 mA zener current.This value reaches 1.5 V @ 1 A when the maximum Forward voltage (Vf) is applied.
1N5968US/TR Features
reverse leakage current of 5 mA @ 4.28 V
5 mA @ 4.28 V is the maximum voltage (Tol)
the zener current of 865 mA