1N5956DG
Mfr.Part #
1N5956DG
Description
DIODE ZENER 200V 1.25W DO204AL
Power Dissipation-Max :
1.5W
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
200V
Tolerance :
±1%
Voltage Tol-Max :
1%
Base Part Number :
1N5956
Working Test Current :
1.9mA
Reference Voltage :
200V
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1μA @ 152V
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Impedance-Max :
1.2kOhm
Power - Max :
1.25W
Datasheets
1N5956DG
Microsemi 1N5956DG
ZENER DIODE 1.2kOhm ±1% 1μA @ 152V -65°C~175°C 2 Terminations DO-204AL, DO-41, Axial
1N5956D G Overview
It is necessary to supply this electrical device with a reverse leakage current of 1μA @ 152V.A voltage of 1% indicates the maximum voltage (Tol) that can be supplied.In operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is set to 200V.This device can only be operated when the working test voltage is set to 1.9mA.For the device to operate, the maximum forward voltage (Vf) 1.2V @ 200mA must be supplied.
1N5956D G Features
reverse leakage current of 1μA @ 152V
1μA @ 152V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 1.9mA
minimal dynamic impedance is 1.9mA