1N5956BG
Mfr.Part #
1N5956BG
Description
DIODE ZENER 200V 1.25W DO204AL
Diodes - Zener - Single
Power Dissipation :
3W
Pin Count :
2
Voltage Tol-Max :
5%
Polarity :
Unidirectional
Voltage Tolerance :
5%
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Working Voltage :
200V
Tolerance :
±5%
Length :
6.35mm
Voltage - Rated DC :
6.2V
Surface Mount :
No
Diode Type :
ZENER DIODE
Breakdown Voltage :
152V
Number of Terminations :
2
Width :
6.35mm
HTS Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 6 hours ago)
Diode Element Material :
SILICON
Max Power Dissipation :
3W
Number of Pins :
Peak Reverse Current :
1μA
Lead Free :
Lead Free
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Mounting Type :
Through Hole
Forward Voltage :
1.5V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Pbfree Code :
yes
Radiation Hardening :
No
Case Connection :
Isolated
Impedance-Max :
1.2kOhm
Published :
Factory Lead Time :
2 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Bulk
Number of Elements :
1
Power Rating :
3W
REACH SVHC :
No SVHC
Terminal Form :
Wire
Reference Voltage :
200V
Zener Voltage :
200V
JESD-609 Code :
e3
Test Current :
1.9mA
Base Part Number :
1N5956
Zener Current :
7mA
Weight :
4.535924g
Height :
6.35mm
ECCN Code :
EAR99
Impedance :
1.2kOhm
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1μA @ 152V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.5V @ 200mA
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Halogen Free :
Halogen Free
Datasheets
1N5956BG
Microsemi 1N5956BG
ZENER DIODE 1.2kOhm ±5% 200V 1μA @ 152V -65°C~200°C 3W 2 Terminations DO-204AL, DO-41, Axial
1N5956BG Overview
It is necessary to supply this electrical device with a reverse leakage current of 1μA @ 152V.A voltage of 5% indicates the maximum voltage (Tol) that can be supplied.Reverse leakage current reaches a maximum of 1μA.The design flexibility of this device is extremely high since its zener current is 7mA.For the device to operate, the maximum forward voltage (Vf) 1.5V @ 200mA must be supplied.If you want this device to work properly, you should set the peak reverse voltage to 1μA.
1N5956BG Features
reverse leakage current of 1μA @ 152V
1μA @ 152V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 1μA
the zener current of 7mA