1N5956AG
Mfr.Part #
1N5956AG
Description
DIODE ZENER 200V 1.25W DO204AL
Power - Max :
1.25W
Base Part Number :
1N5956
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Impedance-Max :
1.2kOhm
Power Dissipation-Max :
1.5W
Working Test Current :
1.9mA
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
200V
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1μA @ 152V
Reference Voltage :
200V
Voltage Tol-Max :
10%
Tolerance :
±10%
Datasheets
1N5956AG
Microsemi 1N5956AG
ZENER DIODE 1.2kOhm ±10% 1μA @ 152V -65°C~175°C 2 Terminations DO-204AL, DO-41, Axial
1N5956A G Overview
An electrical device such as this requires reverse leakage current of 1μA @ 152V.A voltage of 10% is considered to be the maximum that can be output (Tol).During operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 200V volts.Setting the working test voltage to 1.9mA is required to operate this device.As soon as the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied, it reaches 1.2V @ 200mA V.
1N5956A G Features
reverse leakage current of 1μA @ 152V
1μA @ 152V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 1.9mA
minimal dynamic impedance is 1.9mA