1N5955P/TR8
Mfr.Part #
1N5955P/TR8
Description
DIODE ZENER 180V 1.5W DO204AL
Radiation Hardening :
No
Zener Voltage :
180V
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
180V
Max Power Dissipation :
1.5W
Tolerance :
±20%
Impedance-Max :
900Ohms
Max Operating Temperature :
150°C
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Base Part Number :
1N5955
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Power - Max :
1.5W
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1μA @ 136.8V
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Impedance :
900Ohm
Min Operating Temperature :
-65°C
Datasheets
1N5955P/TR8
Microsemi 1N5955P/TR8
900Ohms ±20% 180V 1μA @ 136.8V -65°C~150°C 1.5W DO-204AL, DO-41, Axial
1N5955P/TR8 Overview
The reverse leakage current needed to power this electric device is 1μA @ 136.8V.The reverse leakage current reaches zero at its maximum.As part of the operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 180V.For its operation, the maximum voltage - Forward (Vf) 1.2V @ 200mA is supplied.
1N5955P/TR8 Features
reverse leakage current of 1μA @ 136.8V
1μA @ 136.8V is the maximum voltage (Tol)