1N5955BRL
Mfr.Part #
1N5955BRL
Manufacturer
onsemi
Description
DIODE ZENER 180V 3W AXIAL
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Surface Mount :
No
ECCN Code :
EAR99
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1μA @ 136.8V
Tolerance :
±5%
Case Connection :
Isolated
Working Test Current :
2.1mA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Configuration :
Power - Max :
3W
Number of Terminations :
2
Number of Elements :
1
Reach Compliance Code :
not_compliant
HTS Code :
Diode Type :
ZENER DIODE
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Diode Element Material :
SILICON
Power Dissipation-Max :
1W
Reference Voltage :
180V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Polarity :
Unidirectional
Qualification Status :
Not Qualified
Impedance-Max :
900Ohm
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
180V
Pbfree Code :
yes
Voltage Tol-Max :
5%
Factory Lead Time :
2 Weeks
Terminal Form :
Wire
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.5V @ 200mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-30 Code :
O-PALF-W2
Base Part Number :
1N5955
Through Hole
Dynamic Impedance-Max :
900Ohm
Pin Count :
Datasheets
1N5955BRL
onsemi 1N5955BRL
ZENER DIODE 900Ohm ±5% 1μA @ 136.8V -65°C~200°C 2 Terminations DO-204AL, DO-41, Axial
1N5955BRLG Overview
The reverse leakage current for this electrical device is 1μA @ 136.8V.Voltage (Tol) 5% is the maximum possible.In the course of operation, Zener (Nom) drops to zero voltage.This device should be operated with a 2.1mA working test voltage.This value reaches 1.5V @ 200mA when the maximum Forward voltage (Vf) is applied.
1N5955BRLG Features
reverse leakage current of 1μA @ 136.8V
1μA @ 136.8V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 2.1mA
minimal dynamic impedance is 2.1mA