1N5955BG
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1N5955BG
Manufacturer
onsemi
Package / Case
DO-204AL, DO-41, Axial
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 180V 3W AXIAL
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Mounting Type :
Through Hole
Voltage Tol-Max :
5%
Operating Temperature :
-65°C~175°C
JESD-30 Code :
O-LALF-W2
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Polarity :
Unidirectional
Configuration :
Single
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
HTS Code :
Working Test Current :
2.1mA
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1μA @ 136.8V
Diode Type :
ZENER DIODE
Published :
Impedance-Max :
900Ohm
Number of Elements :
1
Base Part Number :
1N5955
Tolerance :
±5%
Diode Element Material :
SILICON
Terminal Form :
Wire
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
180V
Power - Max :
1.25W
Reference Voltage :
180V
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Bulk
Power Dissipation-Max :
1.5W
Surface Mount :
No
Case Connection :
Isolated
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Datasheets
1N5955BG
onsemi 1N5955BG
ZENER DIODE 900Ohm ±5% 1μA @ 136.8V -65°C~175°C 2 Terminations DO-204AL, DO-41, Axial
1N5955B G Overview
The reverse leakage current for this electrical device is 1μA @ 136.8V.Voltage (Tol) 5% is the maximum possible.In the course of operation, Zener (Nom) drops to zero voltage.This device should be operated with a 2.1mA working test voltage.This value reaches 1.2V @ 200mA when the maximum Forward voltage (Vf) is applied.
1N5955B G Features
reverse leakage current of 1μA @ 136.8V
1μA @ 136.8V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 2.1mA
minimal dynamic impedance is 2.1mA