1N5955BG
Mfr.Part #
1N5955BG
Description
DIODE ZENER 180V 1.25W DO204AL
Diodes - Zener - Single
HTS Code :
Polarity :
Unidirectional
ECCN Code :
EAR99
Power - Max :
1.25W
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1μA @ 136.8V
Diode Element Material :
SILICON
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Voltage Tol-Max :
5%
Working Test Current :
2.1mA
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
180V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Diode Type :
ZENER DIODE
Base Part Number :
1N5955
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
yes
Power Dissipation-Max :
1.5W
Terminal Form :
Wire
Tolerance :
±5%
Number of Elements :
1
Packaging :
Bulk
Case Connection :
Isolated
Surface Mount :
No
Reference Voltage :
180V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-30 Code :
O-LALF-W2
Configuration :
Impedance-Max :
900Ohm
Published :
Datasheets
1N5955BG
Microsemi 1N5955BG
ZENER DIODE 900Ohm ±5% 1μA @ 136.8V -65°C~175°C 2 Terminations DO-204AL, DO-41, Axial
1N5955B G Overview
The reverse leakage current for this electrical device is 1μA @ 136.8V.Voltage (Tol) 5% is the maximum possible.In the course of operation, Zener (Nom) drops to zero voltage.This device should be operated with a 2.1mA working test voltage.This value reaches 1.2V @ 200mA when the maximum Forward voltage (Vf) is applied.
1N5955B G Features
reverse leakage current of 1μA @ 136.8V
1μA @ 136.8V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 2.1mA
minimal dynamic impedance is 2.1mA