1N5955AE3/TR13
Mfr.Part #
1N5955AE3/TR13
Description
DIODE ZENER 180V 1.5W DO204AL
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
180V
Base Part Number :
1N5955
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Impedance :
900Ohm
Tolerance :
±10%
RoHS Status :
RoHS Compliant
Impedance-Max :
900Ohms
Max Operating Temperature :
150°C
Zener Voltage :
180V
Min Operating Temperature :
-65°C
Max Power Dissipation :
1.5W
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1μA @ 136.8V
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Power - Max :
1.5W
Mount :
Through Hole
Supplier Device Package :
DO-204AL (DO-41)
Datasheets
1N5955AE3/TR13
Microsemi 1N5955AE3/TR13
900Ohms ±10% 180V 1μA @ 136.8V -65°C~150°C 1.5W DO-204AL, DO-41, Axial
1N5955AE3/TR13 Overview
It is necessary to supply this electrical device with a reverse leakage current of 1μA @ 136.8V.In operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is set to 180V.For the device to operate, the maximum forward voltage (Vf) 1.2V @ 200mA must be supplied.
1N5955AE3/TR13 Features
reverse leakage current of 1μA @ 136.8V
1μA @ 136.8V is the maximum voltage (Tol)