1N5954DG
Mfr.Part #
1N5954DG
Description
DIODE ZENER 160V 1.25W DO204AL
Impedance-Max :
700Ohm
Working Test Current :
2.3mA
Voltage Tol-Max :
1%
Reference Voltage :
160V
Tolerance :
±1%
Power - Max :
1.25W
Base Part Number :
1N5954
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
160V
Power Dissipation-Max :
1.5W
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1μA @ 121.6V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Datasheets
1N5954DG
Microsemi 1N5954DG
ZENER DIODE 700Ohm ±1% 1μA @ 121.6V -65°C~175°C 2 Terminations DO-204AL, DO-41, Axial
1N5954D G Overview
This electrical device requires reverse leakage current of 1μA @ 121.6V.Tol is the maximum voltage that can be supplied (1%).The maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 160V during operation.Working test voltage should be set to 2.3mA for this device to operate.Zener single diode reaches 1.2V @ 200mA when Zener single diode is supplied wZener single diodeh the maximum voltage - Forward (Vf).
1N5954D G Features
reverse leakage current of 1μA @ 121.6V
1μA @ 121.6V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 2.3mA
minimal dynamic impedance is 2.3mA