1N5954CG
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1N5954CG
Manufacturer
Microsemi
Package / Case
DO-204AL, DO-41, Axial
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 160V 1.25W DO204AL
Manufacturer :
Microsemi
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Reference Voltage :
160V
Polarity :
Unidirectional
Number of Terminations :
2
JESD-30 Code :
O-LALF-W2
Published :
Pbfree Code :
yes
Power Dissipation-Max :
1.5W
Diode Type :
ZENER DIODE
Terminal Form :
Wire
Impedance-Max :
700Ohm
Voltage Tol-Max :
2%
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Number of Elements :
1
Diode Element Material :
SILICON
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Power - Max :
1.25W
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Through Hole
HTS Code :
Working Test Current :
2.3mA
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
160V
Base Part Number :
1N5954
Operating Temperature :
-65°C~175°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Tolerance :
±2%
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1μA @ 121.6V
Surface Mount :
No
Case Connection :
Isolated
Configuration :
Single
Datasheets
1N5954CG
Microsemi 1N5954CG
ZENER DIODE 700Ohm ±2% 1μA @ 121.6V -65°C~175°C 2 Terminations DO-204AL, DO-41, Axial
1N5954C G Overview
An electrical device like this requires a reverse leakage current of 1μA @ 121.6V.A maximum voltage (Tol) can be supplied if 2% is set.While the device is operating, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 160V.This device must be operated with the working test voltage set to 2.3mA.For operation, diode reaches 1.2V @ 200mA at the maximum voltage - Forward (Vf).
1N5954C G Features
reverse leakage current of 1μA @ 121.6V
1μA @ 121.6V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 2.3mA
minimal dynamic impedance is 2.3mA