1N5954CE3/TR13
Mfr.Part #
1N5954CE3/TR13
Description
DIODE ZENER 160V 1.5W DO204AL
Power - Max :
1.5W
Zener Voltage :
160V
Impedance-Max :
700Ohms
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
160V
Min Operating Temperature :
-65°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Max Power Dissipation :
1.5W
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Impedance :
700Ohm
Base Part Number :
1N5954
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1μA @ 121.6V
Tolerance :
±2%
Max Operating Temperature :
150°C
Datasheets
1N5954CE3/TR13
Microsemi 1N5954CE3/TR13
700Ohms ±2% 160V 1μA @ 121.6V -65°C~150°C 1.5W DO-204AL, DO-41, Axial
1N5954CE3/TR13 Overview
To supply this electrical device, reverse leakage current of 1μA @ 121.6V is required.Zener single diode is important to note that during operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 160V.When the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation, it reaches 1.2V @ 200mA.
1N5954CE3/TR13 Features
reverse leakage current of 1μA @ 121.6V
1μA @ 121.6V is the maximum voltage (Tol)