1N5954AP/TR8
Mfr.Part #
1N5954AP/TR8
Description
DIODE ZENER 160V 1.5W DO204AL
Power - Max :
1.5W
Impedance-Max :
700Ohms
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Max Power Dissipation :
1.5W
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Min Operating Temperature :
-65°C
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Radiation Hardening :
yes
Base Part Number :
1N5954
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
160V
Impedance :
700Ohm
Tolerance :
±10%
Max Operating Temperature :
150°C
Zener Voltage :
160V
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1μA @ 121.6V
Datasheets
1N5954AP/TR8
Microsemi 1N5954AP/TR8
700Ohms ±10% 160V 1μA @ 121.6V -65°C~150°C 1.5W DO-204AL, DO-41, Axial
1N5954AP/TR8 Overview
The reverse leakage current needed to power this electric device is 1μA @ 121.6V.The reverse leakage current reaches zero at its maximum.As part of the operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 160V.For its operation, the maximum voltage - Forward (Vf) 1.2V @ 200mA is supplied.
1N5954AP/TR8 Features
reverse leakage current of 1μA @ 121.6V
1μA @ 121.6V is the maximum voltage (Tol)