1N5954AG
Mfr.Part #
1N5954AG
Description
DIODE ZENER 160V 1.25W DO204AL
Power - Max :
1.25W
Tolerance :
±10%
Base Part Number :
1N5954
HTS Code :
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
160V
Impedance-Max :
700Ohm
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Working Test Current :
2.3mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Power Dissipation-Max :
1.5W
Reference Voltage :
160V
Voltage Tol-Max :
10%
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1μA @ 121.6V
Datasheets
1N5954AG
Microsemi 1N5954AG
ZENER DIODE 700Ohm ±10% 1μA @ 121.6V -65°C~175°C 2 Terminations DO-204AL, DO-41, Axial
1N5954A G Overview
The reverse leakage current needed to power this electric device is 1μA @ 121.6V.Zener single diode is a maximum voltage (Tol) that can be supplied at 10%.As part of the operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 160V.Setting the working test voltage to 2.3mA will allow this device to operate.For its operation, the maximum voltage - Forward (Vf) 1.2V @ 200mA is supplied.
1N5954A G Features
reverse leakage current of 1μA @ 121.6V
1μA @ 121.6V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 2.3mA
minimal dynamic impedance is 2.3mA