1N5953P/TR8
Mfr.Part #
1N5953P/TR8
Description
DIODE ZENER 150V 1.5W DO204AL
Min Operating Temperature :
-65°C
Max Power Dissipation :
1.5W
Power - Max :
1.5W
Tolerance :
±20%
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Zener Voltage :
150V
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1μA @ 114V
Radiation Hardening :
No
Impedance-Max :
600OhmS
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
150V
Base Part Number :
1N5953
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Impedance :
600Ohm
Max Operating Temperature :
150°C
Datasheets
1N5953P/TR8
Microsemi 1N5953P/TR8
600Ohms ±20% 150V 1μA @ 114V -65°C~150°C 1.5W DO-204AL, DO-41, Axial
1N5953P/TR8 Overview
An electrical device like this requires a reverse leakage current of 1μA @ 114V.During reverse leakage, the maximum current reaches 1μA.While the device is operating, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 150V.For operation, diode reaches 1.2V @ 200mA at the maximum voltage - Forward (Vf).
1N5953P/TR8 Features
reverse leakage current of 1μA @ 114V
1μA @ 114V is the maximum voltage (Tol)