1N5953DG
Mfr.Part #
1N5953DG
Description
DIODE ZENER 150V 1.25W DO204AL
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1μA @ 114V
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
150V
Power Dissipation-Max :
1.5W
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Voltage Tol-Max :
1%
Base Part Number :
1N5953
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Tolerance :
±1%
Working Test Current :
2.5mA
Published :
Reference Voltage :
150V
Power - Max :
1.25W
Impedance-Max :
600Ohm
Datasheets
1N5953DG
Microsemi 1N5953DG
ZENER DIODE 600Ohm ±1% 1μA @ 114V -65°C~175°C 2 Terminations DO-204AL, DO-41, Axial
1N5953D G Overview
A reverse leakage current of 1μA @ 114V is required to supply this electrical device.Voltage (Tol) is limited to 1%.Zener (Nom)'s maximum voltage is reduced to zero during operation.To operate this device, set the working test voltage to 2.5mA.1.2V @ 200mA is reached when the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation.
1N5953D G Features
reverse leakage current of 1μA @ 114V
1μA @ 114V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 2.5mA
minimal dynamic impedance is 2.5mA