1N5953CP/TR8
Mfr.Part #
1N5953CP/TR8
Description
DIODE ZENER 150V 1.5W DO204AL
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1μA @ 114V
Voltage Tolerance :
2%
Zener Voltage :
150V
Base Part Number :
1N5953
Min Operating Temperature :
-65°C
Impedance-Max :
600OhmS
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Power - Max :
1.5W
Impedance :
600Ohm
Tolerance :
±2%
Max Power Dissipation :
1.5W
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
150V
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Max Operating Temperature :
150°C
Datasheets
1N5953CP/TR8
Microsemi 1N5953CP/TR8
600Ohms ±2% 150V 1μA @ 114V -65°C~150°C 1.5W DO-204AL, DO-41, Axial
1N5953CP/TR8 Overview
This electrical device requires reverse leakage current of 1μA @ 114V.Reverse leakage current reaches 1μA at its maximum.The maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 150V during operation.Zener single diode reaches 1.2V @ 200mA when Zener single diode is supplied wZener single diodeh the maximum voltage - Forward (Vf).
1N5953CP/TR8 Features
reverse leakage current of 1μA @ 114V
1μA @ 114V is the maximum voltage (Tol)