1N5953CG
Mfr.Part #
1N5953CG
Description
DIODE ZENER 150V 1.25W DO204AL
Reference Voltage :
150V
HTS Code :
Impedance-Max :
600Ohm
Working Test Current :
2.5mA
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1μA @ 114V
Voltage Tol-Max :
2%
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Tolerance :
±2%
Base Part Number :
1N5953
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
150V
Power Dissipation-Max :
1.5W
Power - Max :
1.25W
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Datasheets
1N5953CG
Microsemi 1N5953CG
ZENER DIODE 600Ohm ±2% 1μA @ 114V -65°C~175°C 2 Terminations DO-204AL, DO-41, Axial
1N5953C G Overview
In order to supply this electrical device, a reverse leakage current of 1μA @ 114V is required.This value (Tol) represents the maximum voltage that can be supplied.Zener (Nom) voltage is reduced to 150V during operation.This device should be operated with 2.5mA as the working test voltage.1.2V @ 200mA is achieved when the maximum voltage - Forward (Vf) is applied for its operation.
1N5953C G Features
reverse leakage current of 1μA @ 114V
1μA @ 114V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 2.5mA
minimal dynamic impedance is 2.5mA