1N5953BPE3/TR8
Mfr.Part #
1N5953BPE3/TR8
Description
DIODE ZENER 150V 1.5W DO204AL
Impedance-Max :
600OhmS
Min Operating Temperature :
-65°C
Zener Voltage :
150V
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1μA @ 114V
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
150V
Power - Max :
1.5W
Radiation Hardening :
No
Max Power Dissipation :
1.5W
RoHS Status :
RoHS Compliant
Tolerance :
±5%
Impedance :
600Ohm
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Max Operating Temperature :
150°C
Base Part Number :
1N5953
Datasheets
1N5953BPE3/TR8
Microsemi 1N5953BPE3/TR8
600Ohms ±5% 150V 1μA @ 114V -65°C~150°C 1.5W DO-204AL, DO-41, Axial
1N5953BPE3/TR8 Overview
It is necessary to supply this electrical device with a reverse leakage current of 1μA @ 114V.Reverse leakage current reaches a maximum of 1μA.In operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is set to 150V.For the device to operate, the maximum forward voltage (Vf) 1.2V @ 200mA must be supplied.
1N5953BPE3/TR8 Features
reverse leakage current of 1μA @ 114V
1μA @ 114V is the maximum voltage (Tol)