1N5953AP/TR8
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1N5953AP/TR8
Manufacturer
Microsemi
Package / Case
DO-204AL, DO-41, Axial
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 150V 1.5W DO204AL
Manufacturer :
Microsemi
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Base Part Number :
1N5953
Radiation Hardening :
yes
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Min Operating Temperature :
-65°C
Published :
Max Operating Temperature :
150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
150V
Max Power Dissipation :
1.5W
Supplier Device Package :
DO-204AL (DO-41)
Tolerance :
±10%
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1μA @ 114V
Mount :
Through Hole
Number of Pins :
2
Zener Voltage :
150V
Impedance :
600Ohm
Mounting Type :
Through Hole
Power - Max :
1.5W
Impedance-Max :
600OhmS
Element Configuration :
Single
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Datasheets
1N5953AP/TR8
Microsemi 1N5953AP/TR8
600Ohms ±10% 150V 1μA @ 114V -65°C~150°C 1.5W DO-204AL, DO-41, Axial
1N5953AP/TR8 Overview
An electrical device such as this requires reverse leakage current of 1μA @ 114V.A maximum reverse leakage current is reached at 1μA.During operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 150V volts.As soon as the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied, it reaches 1.2V @ 200mA V.
1N5953AP/TR8 Features
reverse leakage current of 1μA @ 114V
1μA @ 114V is the maximum voltage (Tol)