1N5953AG
Mfr.Part #
1N5953AG
Description
DIODE ZENER 150V 1.25W DO204AL
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1μA @ 114V
Reference Voltage :
150V
Voltage Tol-Max :
10%
Base Part Number :
1N5953
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
150V
Tolerance :
±10%
Impedance-Max :
600Ohm
Working Test Current :
2.5mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Power - Max :
1.25W
Power Dissipation-Max :
1.5W
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Datasheets
1N5953AG
Microsemi 1N5953AG
ZENER DIODE 600Ohm ±10% 1μA @ 114V -65°C~175°C 2 Terminations DO-204AL, DO-41, Axial
1N5953A G Overview
An electrical device like this requires a reverse leakage current of 1μA @ 114V.A maximum voltage (Tol) can be supplied if 10% is set.While the device is operating, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 150V.This device must be operated with the working test voltage set to 2.5mA.For operation, diode reaches 1.2V @ 200mA at the maximum voltage - Forward (Vf).
1N5953A G Features
reverse leakage current of 1μA @ 114V
1μA @ 114V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 2.5mA
minimal dynamic impedance is 2.5mA