1N5952P/TR8
Mfr.Part #
1N5952P/TR8
Description
DIODE ZENER 130V 1.5W DO204AL
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Impedance :
450Ohm
Max Power Dissipation :
1.5W
Number of Pins :
2
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
130V
Tolerance :
±20%
Element Configuration :
Single
Base Part Number :
1N5952
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1μA @ 98.8V
Published :
Radiation Hardening :
No
Max Operating Temperature :
150°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Supplier Device Package :
DO-204AL (DO-41)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Zener Voltage :
130V
Power - Max :
1.5W
Min Operating Temperature :
-65°C
Mounting Type :
Through Hole
Mount :
Through Hole
Impedance-Max :
450Ohms
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Datasheets
1N5952P/TR8
Microsemi 1N5952P/TR8
450Ohms ±20% 130V 1μA @ 98.8V -65°C~150°C 1.5W DO-204AL, DO-41, Axial
1N5952P/TR8 Overview
The reverse leakage current for this electrical device should be 1μA @ 98.8V.A maximum reverse leakage current of 1μA is observed.While operating, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 130VV.For its operation, maximum voltage - Forward (Vf) 1.2V @ 200mA is provided.
1N5952P/TR8 Features
reverse leakage current of 1μA @ 98.8V
1μA @ 98.8V is the maximum voltage (Tol)