1N5952DG
Mfr.Part #
1N5952DG
Description
DIODE ZENER 130V 1.25W DO204AL
Voltage Tol-Max :
1%
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Power - Max :
1.25W
Base Part Number :
1N5952
Reference Voltage :
130V
Working Test Current :
2.9mA
Tolerance :
±1%
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
130V
Impedance-Max :
450Ohm
Number of Elements :
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1μA @ 98.8V
Power Dissipation-Max :
1.5W
Datasheets
1N5952DG
Microsemi 1N5952DG
ZENER DIODE 450Ohm ±1% 1μA @ 98.8V -65°C~175°C 2 Terminations DO-204AL, DO-41, Axial
1N5952D G Overview
An electrical device like this requires a reverse leakage current of 1μA @ 98.8V.A maximum voltage (Tol) can be supplied if 1% is set.While the device is operating, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 130V.This device must be operated with the working test voltage set to 2.9mA.For operation, diode reaches 1.2V @ 200mA at the maximum voltage - Forward (Vf).
1N5952D G Features
reverse leakage current of 1μA @ 98.8V
1μA @ 98.8V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 2.9mA
minimal dynamic impedance is 2.9mA