1N5952CG
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1N5952CG
Manufacturer
Microsemi
Package / Case
DO-204AL, DO-41, Axial
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 130V 1.25W DO204AL
Manufacturer :
Microsemi
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Case Connection :
Isolated
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Terminal Form :
Wire
Impedance-Max :
450Ohm
Number of Elements :
1
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1μA @ 98.8V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Diode Type :
ZENER DIODE
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Through Hole
Number of Terminations :
2
Diode Element Material :
SILICON
Operating Temperature :
-65°C~175°C
JESD-30 Code :
O-LALF-W2
Voltage Tol-Max :
2%
Working Test Current :
2.9mA
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±2%
Reference Voltage :
130V
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
130V
Published :
Polarity :
Unidirectional
Configuration :
Single
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Surface Mount :
No
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Power - Max :
1.25W
Base Part Number :
1N5952
Power Dissipation-Max :
1.5W
HTS Code :
Datasheets
1N5952CG
Microsemi 1N5952CG
ZENER DIODE 450Ohm ±2% 1μA @ 98.8V -65°C~175°C 2 Terminations DO-204AL, DO-41, Axial
1N5952C G Overview
The reverse leakage current for this electrical device should be 1μA @ 98.8V.2% indicates the maximum possible voltage (Tol) of 2%.While operating, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 130VV.This device should be operated at 2.9mA on the working test voltage.For its operation, maximum voltage - Forward (Vf) 1.2V @ 200mA is provided.
1N5952C G Features
reverse leakage current of 1μA @ 98.8V
1μA @ 98.8V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 2.9mA
minimal dynamic impedance is 2.9mA