1N5952BPE3/TR8
Mfr.Part #
1N5952BPE3/TR8
Description
DIODE ZENER 130V 1.5W DO204AL
Diodes - Zener - Single
Zener Voltage :
130V
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Min Operating Temperature :
-65°C
Mount :
Through Hole
Impedance :
450Ohm
Published :
Power - Max :
1.5W
Max Operating Temperature :
150°C
Base Part Number :
1N5952
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1μA @ 98.8V
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Number of Pins :
2
Max Reverse Leakage Current :
1μA
RoHS Status :
RoHS Compliant
Element Configuration :
Single
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
130V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Supplier Device Package :
DO-204AL (DO-41)
Max Power Dissipation :
1.5W
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Impedance-Max :
450Ohms
Tolerance :
±5%
Radiation Hardening :
No
Datasheets
1N5952BPE3/TR8
Microsemi 1N5952BPE3/TR8
450Ohms ±5% 130V 1μA @ 98.8V -65°C~150°C 1.5W DO-204AL, DO-41, Axial
1N5952BPE3/TR8 Overview
An electrical device like this requires a reverse leakage current of 1μA @ 98.8V.During reverse leakage, the maximum current reaches 1μA.While the device is operating, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 130V.For operation, diode reaches 1.2V @ 200mA at the maximum voltage - Forward (Vf).
1N5952BPE3/TR8 Features
reverse leakage current of 1μA @ 98.8V
1μA @ 98.8V is the maximum voltage (Tol)