1N5952BP/TR8
Mfr.Part #
1N5952BP/TR8
Description
DIODE ZENER 130V 1.5W DO204AL
Diodes - Zener - Single
Mount :
Through Hole
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1μA @ 98.8V
Tolerance :
±5%
Max Power Dissipation :
1.5W
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
130V
Min Operating Temperature :
-65°C
Zener Voltage :
130V
Supplier Device Package :
DO-204AL (DO-41)
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Radiation Hardening :
No
Number of Pins :
Base Part Number :
1N5952
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Impedance :
450Ohm
Element Configuration :
Single
Max Operating Temperature :
150°C
Power - Max :
1.5W
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Published :
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Impedance-Max :
450Ohms
Datasheets
1N5952BP/TR8
Microsemi 1N5952BP/TR8
450Ohms ±5% 130V 1μA @ 98.8V -65°C~150°C 1.5W DO-204AL, DO-41, Axial
1N5952BP/TR8 Overview
To supply this electrical device, reverse leakage current of 1μA @ 98.8V is required.There is a maximum reverse leakage current that reaches 1μA.Zener single diode is important to note that during operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 130V.When the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation, it reaches 1.2V @ 200mA.
1N5952BP/TR8 Features
reverse leakage current of 1μA @ 98.8V
1μA @ 98.8V is the maximum voltage (Tol)