1N5951AG
Mfr.Part #
1N5951AG
Description
DIODE ZENER 120V 1.25W DO204AL
Working Test Current :
3.1mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Power Dissipation-Max :
1.5W
Reference Voltage :
120V
Base Part Number :
1N5951
Impedance-Max :
380Ohm
Power - Max :
1.25W
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
120V
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1μA @ 91.2V
Tolerance :
±10%
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Voltage Tol-Max :
10%
Datasheets
1N5951AG
Microsemi 1N5951AG
ZENER DIODE 380Ohm ±10% 1μA @ 91.2V -65°C~175°C 2 Terminations DO-204AL, DO-41, Axial
1N5951A G Overview
To supply this electrical device, reverse leakage current of 1μA @ 91.2V is required.10% is the maximum voltage (Tol) that can be supplied.Zener single diode is important to note that during operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 120V.In order to operate this device, the working test voltage should be set to 3.1mA.When the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation, it reaches 1.2V @ 200mA.
1N5951A G Features
reverse leakage current of 1μA @ 91.2V
1μA @ 91.2V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 3.1mA
minimal dynamic impedance is 3.1mA