1N5950DG
Mfr.Part #
1N5950DG
Description
DIODE ZENER 110V 1.25W DO204AL
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1μA @ 83.6V
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Power Dissipation-Max :
1.5W
Published :
Reference Voltage :
110V
Base Part Number :
1N5950
Tolerance :
±1%
Impedance-Max :
300Ohm
Voltage Tol-Max :
1%
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
110V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Working Test Current :
3.4mA
Power - Max :
1.25W
Datasheets
1N5950DG
Microsemi 1N5950DG
ZENER DIODE 300Ohm ±1% 1μA @ 83.6V -65°C~175°C 2 Terminations DO-204AL, DO-41, Axial
1N5950D G Overview
In order to supply this electrical device, a reverse leakage current of 1μA @ 83.6V is required.This value (Tol) represents the maximum voltage that can be supplied.Zener (Nom) voltage is reduced to 110V during operation.This device should be operated with 3.4mA as the working test voltage.1.2V @ 200mA is achieved when the maximum voltage - Forward (Vf) is applied for its operation.
1N5950D G Features
reverse leakage current of 1μA @ 83.6V
1μA @ 83.6V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 3.4mA
minimal dynamic impedance is 3.4mA