1N5950CPE3/TR8
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1N5950CPE3/TR8
Manufacturer
Microsemi
Package / Case
DO-204AL, DO-41, Axial
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 110V 1.5W DO204AL
Manufacturer :
Microsemi
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Max Power Dissipation :
1.5W
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Impedance-Max :
300Ohms
Zener Voltage :
110V
Impedance :
300Ohm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
110V
Power - Max :
1.5W
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Supplier Device Package :
DO-204AL (DO-41)
Number of Pins :
2
Radiation Hardening :
No
Max Operating Temperature :
150°C
Element Configuration :
Single
Min Operating Temperature :
-65°C
Tolerance :
±2%
Mount :
Through Hole
Max Reverse Leakage Current :
1μA
RoHS Status :
RoHS Compliant
Published :
Base Part Number :
1N5950
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1μA @ 83.6V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
1N5950CPE3/TR8
Microsemi 1N5950CPE3/TR8
300Ohms ±2% 110V 1μA @ 83.6V -65°C~150°C 1.5W DO-204AL, DO-41, Axial
1N5950CPE3/TR8 Overview
The reverse leakage current for this electrical device should be 1μA @ 83.6V.A maximum reverse leakage current of 1μA is observed.While operating, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 110VV.For its operation, maximum voltage - Forward (Vf) 1.2V @ 200mA is provided.
1N5950CPE3/TR8 Features
reverse leakage current of 1μA @ 83.6V
1μA @ 83.6V is the maximum voltage (Tol)