1N5950CG
Mfr.Part #
1N5950CG
Description
DIODE ZENER 110V 1.25W DO204AL
Impedance-Max :
300Ohm
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Reference Voltage :
110V
Base Part Number :
1N5950
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1μA @ 83.6V
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Working Test Current :
3.4mA
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
110V
Power - Max :
1.25W
Voltage Tol-Max :
2%
Power Dissipation-Max :
1.5W
Tolerance :
±2%
Datasheets
1N5950CG
Microsemi 1N5950CG
ZENER DIODE 300Ohm ±2% 1μA @ 83.6V -65°C~175°C 2 Terminations DO-204AL, DO-41, Axial
1N5950C G Overview
An electrical device such as this requires reverse leakage current of 1μA @ 83.6V.A voltage of 2% is considered to be the maximum that can be output (Tol).During operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 110V volts.Setting the working test voltage to 3.4mA is required to operate this device.As soon as the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied, it reaches 1.2V @ 200mA V.
1N5950C G Features
reverse leakage current of 1μA @ 83.6V
1μA @ 83.6V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 3.4mA
minimal dynamic impedance is 3.4mA