1N5950AG
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1N5950AG
Manufacturer
Microsemi
Package / Case
DO-204AL, DO-41, Axial
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 110V 1.25W DO204AL
Manufacturer :
Microsemi
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Number of Terminations :
2
Surface Mount :
No
Power Dissipation-Max :
1.5W
Case Connection :
Isolated
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Configuration :
Single
Number of Elements :
1
Operating Temperature :
-65°C~175°C
ECCN Code :
EAR99
Power - Max :
1.25W
Terminal Form :
Wire
Reference Voltage :
110V
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
HTS Code :
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
110V
Tolerance :
±10%
Pbfree Code :
yes
Diode Type :
ZENER DIODE
Published :
Working Test Current :
3.4mA
JESD-30 Code :
O-LALF-W2
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Mounting Type :
Through Hole
Voltage Tol-Max :
10%
Polarity :
Unidirectional
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1μA @ 83.6V
Diode Element Material :
SILICON
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Impedance-Max :
300Ohm
Base Part Number :
1N5950
Packaging :
Bulk
Datasheets
1N5950AG
Microsemi 1N5950AG
ZENER DIODE 300Ohm ±10% 1μA @ 83.6V -65°C~175°C 2 Terminations DO-204AL, DO-41, Axial
1N5950A G Overview
A reverse leakage current of 1μA @ 83.6V is required to supply this electrical device.Voltage (Tol) is limited to 10%.Zener (Nom)'s maximum voltage is reduced to zero during operation.To operate this device, set the working test voltage to 3.4mA.1.2V @ 200mA is reached when the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation.
1N5950A G Features
reverse leakage current of 1μA @ 83.6V
1μA @ 83.6V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 3.4mA
minimal dynamic impedance is 3.4mA