1N5949DG
Mfr.Part #
1N5949DG
Description
DIODE ZENER 100V 1.25W DO204AL
Voltage Tol-Max :
1%
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
100V
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Power Dissipation-Max :
1.5W
Power - Max :
1.25W
Reference Voltage :
100V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1μA @ 76V
Working Test Current :
3.7mA
Base Part Number :
1N5949
Impedance-Max :
250Ohm
Datasheets
1N5949DG
Microsemi 1N5949DG
ZENER DIODE 250Ohm ±1% 1μA @ 76V -65°C~175°C 2 Terminations DO-204AL, DO-41, Axial
1N5949D G Overview
In order to supply this electrical device, a reverse leakage current of 1μA @ 76V is required.This value (Tol) represents the maximum voltage that can be supplied.Zener (Nom) voltage is reduced to 100V during operation.This device should be operated with 3.7mA as the working test voltage.1.2V @ 200mA is achieved when the maximum voltage - Forward (Vf) is applied for its operation.
1N5949D G Features
reverse leakage current of 1μA @ 76V
1μA @ 76V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 3.7mA
minimal dynamic impedance is 3.7mA