1N5949CG
Mfr.Part #
1N5949CG
Description
DIODE ZENER 100V 1.25W DO204AL
Power Dissipation-Max :
1.5W
Tolerance :
±2%
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
100V
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1μA @ 76V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Reference Voltage :
100V
Impedance-Max :
250Ohm
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Voltage Tol-Max :
2%
Working Test Current :
3.7mA
Power - Max :
1.25W
Base Part Number :
1N5949
Datasheets
1N5949CG
Microsemi 1N5949CG
ZENER DIODE 250Ohm ±2% 1μA @ 76V -65°C~175°C 2 Terminations DO-204AL, DO-41, Axial
1N5949C G Overview
To supply this electrical device, reverse leakage current of 1μA @ 76V is required.2% is the maximum voltage (Tol) that can be supplied.Zener single diode is important to note that during operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 100V.In order to operate this device, the working test voltage should be set to 3.7mA.When the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation, it reaches 1.2V @ 200mA.
1N5949C G Features
reverse leakage current of 1μA @ 76V
1μA @ 76V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 3.7mA
minimal dynamic impedance is 3.7mA