1N5949BG
Mfr.Part #
1N5949BG
Manufacturer
Microchip Technology
Description
VOLTAGE REGULATOR
Manufacturer :
Microchip Technology
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Base Part Number :
1N5949
Tolerance :
±5%
Reference Voltage :
100V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Power Dissipation-Max :
1.5W
Voltage Tol-Max :
5%
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1μA @ 76V
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
100V
HTS Code :
Impedance-Max :
250Ohm
Working Test Current :
3.7mA
Power - Max :
1.25W
Datasheets
1N5949BG
Microchip Technology 1N5949BG
ZENER DIODE 250Ohm ±5% 1μA @ 76V -65°C~175°C 2 Terminations DO-204AL, DO-41, Axial
1N5949B G Overview
An electrical device such as this requires reverse leakage current of 1μA @ 76V.A voltage of 5% is considered to be the maximum that can be output (Tol).During operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 100V volts.Setting the working test voltage to 3.7mA is required to operate this device.As soon as the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied, it reaches 1.2V @ 200mA V.
1N5949B G Features
reverse leakage current of 1μA @ 76V
1μA @ 76V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 3.7mA
minimal dynamic impedance is 3.7mA