1N5948DG
Mfr.Part #
1N5948DG
Description
DIODE ZENER 91V 1.25W DO204AL
Reference Voltage :
91V
Impedance-Max :
200Ohm
Voltage Tol-Max :
1%
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1μA @ 69.2V
HTS Code :
Working Test Current :
4.1mA
Power - Max :
1.25W
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Base Part Number :
1N5948
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
91V
Tolerance :
±1%
Power Dissipation-Max :
1.5W
Datasheets
1N5948DG
Microsemi 1N5948DG
ZENER DIODE 200Ohm ±1% 1μA @ 69.2V -65°C~175°C 2 Terminations DO-204AL, DO-41, Axial
1N5948D G Overview
In order to supply this electrical device, a reverse leakage current of 1μA @ 69.2V is required.This value (Tol) represents the maximum voltage that can be supplied.Zener (Nom) voltage is reduced to 91V during operation.This device should be operated with 4.1mA as the working test voltage.1.2V @ 200mA is achieved when the maximum voltage - Forward (Vf) is applied for its operation.
1N5948D G Features
reverse leakage current of 1μA @ 69.2V
1μA @ 69.2V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 4.1mA
minimal dynamic impedance is 4.1mA