1N5948CG
Mfr.Part #
1N5948CG
Description
DIODE ZENER 91V 1.25W DO204AL
Impedance-Max :
200Ohm
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Power Dissipation-Max :
1.5W
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1μA @ 69.2V
Power - Max :
1.25W
Reference Voltage :
91V
Tolerance :
±2%
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
91V
Base Part Number :
1N5948
Voltage Tol-Max :
2%
Working Test Current :
4.1mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Datasheets
1N5948CG
Microsemi 1N5948CG
ZENER DIODE 200Ohm ±2% 1μA @ 69.2V -65°C~175°C 2 Terminations DO-204AL, DO-41, Axial
1N5948C G Overview
An electrical device such as this requires reverse leakage current of 1μA @ 69.2V.A voltage of 2% is considered to be the maximum that can be output (Tol).During operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 91V volts.Setting the working test voltage to 4.1mA is required to operate this device.As soon as the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied, it reaches 1.2V @ 200mA V.
1N5948C G Features
reverse leakage current of 1μA @ 69.2V
1μA @ 69.2V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 4.1mA
minimal dynamic impedance is 4.1mA