1N5948BRL
Mfr.Part #
1N5948BRL
Manufacturer
onsemi
Description
DIODE ZENER 91V 3W AXIAL
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Surface Mount :
1 (Unlimited)
Terminal Form :
Wire
Halogen Free :
Halogen Free
Power Dissipation :
3W
Test Current :
4.1mA
Forward Voltage :
1.5V
Base Part Number :
1N5948
Impedance-Max :
200Ohm
Pbfree Code :
yes
Diameter :
2.7mm
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1μA @ 69.2V
Height :
5.2mm
Number of Terminations :
2
Polarity :
Unidirectional
Diode Element Material :
SILICON
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
Case Connection :
Isolated
Contact Plating :
Tin
HTS Code :
Mounting Type :
Through Hole
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Working Voltage :
91V
Max Power Dissipation :
3W
Power Rating :
3W
Tolerance :
±5%
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
ECCN Code :
EAR99
Zener Current :
16mA
Lead Free :
Lead Free
Voltage Tolerance :
5%
Number of Elements :
1
Pin Count :
2
Factory Lead Time :
11 Weeks
Voltage - Rated DC :
6.2V
Peak Reverse Current :
1μA
Zener Voltage :
91V
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.5V @ 200mA
Reference Voltage :
91V
Voltage Tol-Max :
5%
Number of Pins :
Impedance :
200Ohm