1N5948AG
Mfr.Part #
1N5948AG
Description
DIODE ZENER 91V 1.25W DO204AL
Power Dissipation-Max :
1.5W
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
91V
Working Test Current :
4.1mA
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Tolerance :
±10%
Power - Max :
1.25W
Impedance-Max :
200Ohm
Base Part Number :
1N5948
Voltage Tol-Max :
10%
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1μA @ 69.2V
Reference Voltage :
91V
Datasheets
1N5948AG
Microsemi 1N5948AG
ZENER DIODE 200Ohm ±10% 1μA @ 69.2V -65°C~175°C 2 Terminations DO-204AL, DO-41, Axial
1N5948A G Overview
The reverse leakage current for this electrical device should be 1μA @ 69.2V.10% indicates the maximum possible voltage (Tol) of 10%.While operating, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 91VV.This device should be operated at 4.1mA on the working test voltage.For its operation, maximum voltage - Forward (Vf) 1.2V @ 200mA is provided.
1N5948A G Features
reverse leakage current of 1μA @ 69.2V
1μA @ 69.2V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 4.1mA
minimal dynamic impedance is 4.1mA