1N5947BP/TR8
Mfr.Part #
1N5947BP/TR8
Manufacturer
Microsemi
Description
DIODE ZENER 82V 1.5W DO204AL
Manufacturer :
Microsemi
Power - Max :
1.5W
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Max Power Dissipation :
1.5W
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Impedance :
160Ohm
Zener Voltage :
82V
Base Part Number :
1N5947
Tolerance :
±5%
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1μA @ 62.2V
Factory Lead Time :
20 Weeks
Impedance-Max :
160Ohms
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Radiation Hardening :
No
Max Operating Temperature :
150°C
Min Operating Temperature :
-65°C
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
82V
Datasheets
1N5947BP/TR8
Microsemi 1N5947BP/TR8
160Ohms ±5% 82V 1μA @ 62.2V -65°C~150°C 1.5W DO-204AL, DO-41, Axial
1N5947BP/TR8 Overview
The reverse leakage current for this electrical device is 1μA @ 62.2V.Reverse leakage currents can reach 1μA.In the course of operation, Zener (Nom) drops to zero voltage.This value reaches 1.2V @ 200mA when the maximum Forward voltage (Vf) is applied.
1N5947BP/TR8 Features
reverse leakage current of 1μA @ 62.2V
1μA @ 62.2V is the maximum voltage (Tol)